Rezerwacja taksówek za pomocą aplikacji mobilnych z 8-proc. VAT

Zgodnie z wydaną ostatnio przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wiążącą informacją stawkową, wykonywanie usług rezerwacji taksówek poprzez parowanie kierowców z pasażerami za pomocą aplikacji mobilnych opodatkowana jest 8-proc. stawką VAT.

Przedmiotem interpretacji była odpowiedź na zapytanie podatnika w zakresie zastosowania prawidłowej stawki VAT w przypadku oferowania usług rezerwacji taksówek poprzez parowanie kierowców z pasażerami za pomocą aplikacji mobilnych. Zasadniczym celem świadczonych usług jest umożliwienie wykonywania kierowcom usług przewozu pasażerów poprzez przekazanie kierowcy danych pasażera, który zamówił przejazd taksówką, takich jak adres odbioru oraz niezbędne do realizacji przejazdu dane pasażera.

Ustalanie stawki zgodnie z ustawą o VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług w zakresie świadczonych usług należy stosować Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług.

Po zastosowanie odpowiednich reguł interpretacyjnych, charakterystycznych dla klasyfikacji statystycznych, organ podatkowy orzekł, że zgodnie z tytułem, Sekcja H Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług obejmuje „transport i gospodarkę magazynową”. Z wyjaśnień do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) wynika, że sekcja H obejmuje m.in. usługi taksówek osobowych. W sekcji H zawarty jest m.in. dział 49 „transport lądowy i rurociągowy”, który zawiera m.in. klasę 49.32 „usługi taksówek” oraz pozycję 49.32.11.0 „usługi taksówek, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą”. Pozycja ta obejmuje:

  • przewozy wahadłowe do i z portu lotniczego, pozarozkładowe,
  • rezerwację usług w tym zakresie,
  • usługi taksówek osobowych, polegające na przewozie indywidualnych pasażerów do ustalonych przez nich miejsc.

Uwzględniając powyższe oraz wskazany przez podatnika we wniosku rodzaj świadczonych usług, organ podatkowy doszedł do wniosku, że usługa będąca przedmiotem analizy spełnia kryteria i posiada właściwości dla usług objętych klasą PKWiU 49.32 „usługi taksówek”. Ustawa o VAT wskazuje, że dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), stawka podatku wynosi 8 proc. W poz. 40 załącznika nr 3 do ustawy stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych obecnie stawką podatku w wysokości 8 proc. wskazano PKWiU 49.32, tj. „usługi taksówek”. Stąd przyjąć należy, że usługa będąca przedmiotem zapytania podatnika mieści się w klasie PKWiU 49.32 – „usługi taksówek”. Zatem, właściwą dla opodatkowania tej usługi jest – na podstawie art. 41 ust. 2, art. 146aa ust. 1 pkt 2 i ust. 1a, art. 146ea pkt 2, a także art. 146ef ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT w zw. z poz. 40 załącznika nr 3 – stawka w wysokości 8 proc.

Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 grudnia 2022 r., nr 0112-KDSL1-1.440.175.2022.3.MJ

Podstawa prawna:

  • załącznik nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.)
Rezerwacja taksówek za pomocą aplikacji mobilnych z 8-proc. VAT