Rolnicy również przekażą 1,5 proc. podatku. Zmiany od 1 stycznia 2024 roku

1 stycznia 2024 roku wejdą w życie zmiany wprowadzone ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzane zmiany wychodzą naprzeciw postulatom zgłaszanym przez przedstawicieli podatników podatku rolnego odnośnie możliwości przekazanie części podatku na wybrane organizacje – podobnie jak ma to miejsce w przypadku podatników podatku dochodowego. Podatnicy podatku dochodowego mają możliwość przekazania 1,5 proc. podatku wynikającego z zeznania rocznego na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Podatnicy podatku rolnego dotąd takiego prawa nie mieli, jednak zmieni się to od 1 stycznia 2024 r.

W odpowiedzi na zgłaszane postulaty, ustawą z 13 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw, wprowadzono możliwość zawnioskowania przez osoby fizyczne będące podatnikiem podatku rolnego oraz rolnicze spółdzielnie produkcyjne również będące podatnikami podatku rolnego, o przekazanie kwoty w wysokości 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz wybranego przez tego podatnika związku zawodowego rolników indywidualnych, związku rewizyjnego zrzeszającego rolnicze spółdzielnie produkcyjne albo Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, wpisanych na listy umieszczone na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rolnictwa. Co bardzo istotne, ustawa wskazuje, że warunkiem przekazania kwoty stanowiącej 1,5 proc. podatku rolnego jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia tej kwoty.

Darowizna, gdy grunt we współwłasności

Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, gdy grunt rolny znajduje się we współwłasności bądź współposiadaniu. W takiej sytuacji ustawa przewiduje, iż organ podatkowy przekazuje kwotę w wysokości 1,5 proc. należnego podatku rolnego za dany rok podatkowy od kwoty zapłaconej z tytułu tego podatku przez współwłaściciela (posiadacza) na rzecz uprawnionego wybranego przez tego współwłaściciela (posiadacza). Jednocześnie wskazane zostało, że w przypadku składania wniosku o przekazanie 1,5 proc. podatku podatnik, który jest zarówno właścicielem, jak i współwłaścicielem gruntów, w pozycji „Rodzaj podmiotu” powinien zaznaczyć oba kwadraty (odpowiednio jako właściciel i współwłaściciel).

Wniosek o przekazanie podatku

Wniosek o przekazanie 1,5 proc. podatku rolnego sporządza się zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu ministra finansów i składa się od 1 marca do 15 listopada roku podatkowego. Pierwsze takie wnioski podatnicy podatku rolnego będą mogli złożyć w roku 2024. Jednocześnie ustawa przewiduje, że będzie możliwe złożenie wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej, co powinno zostać poświadczone przez organ podatkowy zgodnie z przepisami o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Zarówno przepisy ustawy z 13 lipca 2023 roku wprowadzającej zmiany w ustawie o podatku rolnym, jak i przepisy projektowanych rozporządzeń, mają wejść w życie 1 stycznia 2024 r. W związku z tym, podatnicy podatku rolnego wskazani w ustawie (osoby fizyczne oraz rolnicze spółdzielnie produkcyjne) we wniosku na dany rok podatkowy w terminie od 1 marca do 15 listopada będą mogli przekazać 1,5 proc. podatku rolnego na rzecz wybranych przez siebie podmiotów, których katalog jest wskazanych w ustawie. Po raz pierwszy wniosek będą mogli złożyć w 2024 roku.

Podstawa prawna:

  • art. 1 ustawy z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 r., poz. 1450)
Rolnicy również przekażą 1,5 proc. podatku. Zmiany od 1 stycznia 2024 roku